"Obiekty Twierdzy Modlin 3"

Spacery wokół cytadeli w Modlinie Twierdzy c.d.

Przed nami druga brama w wale obronnym wewnętrznym. Brama Henryka Dąbrowskiego, w czasie zaborów nazwana Aleksandrowskije Wrota.
Ceglane filary mostu na których był ułożony pomost z drewnianych przęseł. Był to ciąg komunikacyjny, który prowadził od budynku Cytadeli do kolejnej bramy umieszczonej w wale obronnym zewnętrznym. Poniżej po prawej stronie widok bramy od strony cytadeli, jeden poziom.

Widok Bramy Henryka Dąbrowskiego od strony północnej, dwa poziomy.


Pomieszczenia wewnątrz bramy.

Panorama osiedla Modlina Twierdzy. W centrum na kolumnie Figura Matki Boskiej.

W Modlinie Twierdzy jak widać w godnym miejscu jest jeszcze jedna Brama, to BRAMA PANA, która liczy sobie około 2032 lata.
Osiedle usytuowane jest między dwoma dawnymi wałami obronnymi wewnętrznym i zewnętrznym.


Przerywnik w wędrowaniu
Głową muru nie przebijesz!

Spróbuj pomyśleć – to najtwardsze problemy staną otworem.

Nauka poparta czynem, to brama do wiedzy.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę do Modlina Twierdzy przybyli polscy żołnierze z Murmańska (1919 rok), a z nimi niedźwiedzica Baśka Murmańska. Baśka była prawdziwym przyjacielem żołnierzy. Uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach wojskowych, a mianowicie w defiladzie na placu Saskim w Warszawie. Żywot zakończyła w czasie samodzielnego instynktownego rajdu na drugą stronę rzeki, gdzie miejscowi chłopi zakłuli ją widłami. 
Nasza Bohaterka zginęła w wolnej Polsce.

Przenieśmy się do roku 1942 i do opisu o niedźwiedziu Wojtku, który zamieszczony jest już na Zwiadzie.

Osierocony mały niedźwiadek stał się prawdziwym towarzyszem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Wzrastał. Brał udział w szkoleniu, następnie otrzymał stopień wojskowy kaprala, przebył cały szlak bojowy. Oddany do ZOO, umiera w tęsknocie za wolnością.

W obu przypadkach symbol jest jeden.

Wolności nie da się zmierzyć, zważyć, obliczyć. Wolność to jak powietrze, którym swobodnie się oddycha, a jednocześnie szanuje zasady czystości, prawdy i dobra. Wolność się pamięta. Pamięć o obu niedźwiedziach w nas trwa – książki, pomniki, filmy, zdjęcia, obrazy, piosenki, spotkania, pokazy, dyskusje, prezentacje internetowe, pokazy historyczne w plenerze itp.

Jeden z moich dziadków Jan na początku wojny w 1939 roku został rozstrzelany przez Niemców w Celestynowie, zostawił żonę i czwórkę dzieci. Drugi dziadek Wincenty bronił Polski, był w niewoli w Rosji i z Andersem odbył jakże trudny szlak bojowy. Przez siedem lat pragnął wrócić do kraju, do żony i trojga dzieci. Dlaczego tracimy wolność, niepodległość?
Ja w tym temacie powracam do obrazu Matejki - Rejtan. Tam jest odpowiedź na to pytanie.
 [ 1 ]  [ 2 ]

 [ 3 ]  [ 4 ]

 Dziadek 
( cz. III )

fot. Witold S. "Dziadek", kwiecień 2015, Twierdza Modlin.
[ 1 ] 22 maja 1945,
[ 2 ] mój dziadek Wincenty,
[ 3, 4 ] Rzym 27 sierpnia 1944 rok.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro