"Obiekty Twierdzy Modlin 2"

Spacery wokół cytadeli w Modlinie Twierdzy i ustrzelone obiekty obiektywem aparatu zwiadowcy (z objaśnieniami szybkości migawki, ciąg dalszy).

Stojąc na wale wewnętrznym wykonałem obrót o 180° w stosunku do poprzedniej fotografii ("Obiekty Twierdzy Modlin" cz. 1) i ujrzałem widok przepięknych obiektów logistycznych.

Od lewej strony elewator (działobitnia), młyn, magazyn, za wałem piekarnia (Chyba stosownie do wieku trochę się zaokrągliła). Pamiętam smak i zapach wypiekanego w niej chleba.

A teraz skok nad rzekę. Elewator (działobitnia) od strony rzeki. Widoczne elementy urządzeń dźwigowych służących do przemieszczania pionowego zboża a może coś bardziej niebezpiecznego do działobitni.
Spacerek wewnętrznym wałem obronnym do prochowni.


Wdrapujemy się na prochownię, na prochownię, na prochownię, co ciężko idzie. Uffffff.

Opłaciło się. Widok wspaniały. Wspominana już wcześniej Brama Kadetów.

Przed nami jedna z trzech wież cytadeli, wieża wodna.
A teraz „biegusiem” na dół! I do Bramy Północy.


Przed nami i pod nami brama – Brama Północy (nazywana Płocką lub Księstwa Warszawskiego). Widok z wału obronnego wewnętrznego i od cytadeli. Niebieska strzałka, kierunek do drugiej bramy wewnętrznego wału obronnego, Bramy Dąbrowskiego.

Widok w kierunku północnym. Przez tę bramę przebiegał ciąg komunikacyjny z Płocka do Nowego Dworu. Różnica poziomów była zniwelowana prawdopodobnie drewnianym mostem.

 
Widok od północy. W zwieńczeniu bramy Herb Księstwa Warszawskiego. Jest to najstarsza brama z okresu Napoleońskiego, powstała w czasie Księstwa Warszawskiego. Po upadku powstania listopadowego, Rosjanie wybudowali bramy „Michajłowską i Aleksandrowskije Wrota”, które to zostały wkomponowane w wał obronny wewnętrzny pobudowany za czasów Napoleona, a Bramę Północy po prostu zamurowali (symbol końca wolności).

Wewnątrz bramy.


Do zobaczenia!


 Dziadek 
( cz. II )


__
fot. Witold S. "Dziadek", kwiecień 2015, Twierdza Modlin

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro