Zakątki przed wzrokiem ukryte, nic specjalnego przecież, ale!

Kanał Żerański (dawn. Kanał Królewski) to kanał wodny łączący Wisłę i Jezioro Zegrzyńskie pomiędzy warszawskim Żeraniem a Nieporętem.

Przebiega on w przybliżeniu z północy na południe. Około połowa długości kanału znajduje się w granicach administracyjnych Warszawy. Z Jeziorem Zegrzyńskim kanał ten łączy się w skrajnie południowym punkcie, z Wisłą na terenie Żerania, na południu dzielnicy Białołęka. Śluzy kanału znajdują się przy samej Wiśle.Kanał Królewski:),
droga "rowerowa" ul. Białołęcka,
przystań"Regaty"
(fot. Mapy Google, Panoramio)

Nad kanałem położone jest 10 mostów drogowych i 3 kolejowe. Elektrociepłownia Żerań użytkuje kanał jako zbiornik wody technologicznej. Przy śluzie kanału znajduje się port o stałym poziomie lustra wody, służący m.in. jako magazyn dla barek transportowych. Kanał jest jednym z największych (jeśli nie największym) w Warszawie skupiskiem wędkarzy. Z powodu zrzutu wody technologicznej, z elektrociepłowni do portu, woda w kanale jest zdecydowanie cieplejsza niż np. w Wiśle, co wpływa na liczebność ryb (www.wikipedia.org).

wrzosowe wzgórza przy Białołęckiej ?
chaszcze.
1 XI 2013, trasa rowerowa
(fot. Moro).

Wzdłuż kanału, w pewnej części (ul. Białołęcka), biegnie ścieżka rowerowa, na której można spotkać biegaczy, spacerowiczów z dziećmi, rowerzystów oczywiście i zagubione samochody;) No, rolkarzy nie ma, bo w zasadzie to droga leśna. Jestem tutaj bardzo często "rowerowo", od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że zakątek ten sprawia wrażenie odludzia, co bardzo mi odpowiada. Kanałek wygląda malowniczo i naprawdę można wyborowo w tym miejscu np. obserwować kolory jesieni (za jakiś czas dorzucę jeszcze zdjęcia). Dodatkowo, jak się okazało, organizowane są tutaj rozmaite mistrzostwa wędkarskie, w tym te, w randze chyba Mistrzostw Europy. Dla niektórych takie miejsce to łakomy kąsek. A dla mnie trasa rowerowa, tak w dzień jak i w ciemnościach, której kulminacją jest postój na przystani kajakowej Regaty. Że zwiadowczy szlak niby;)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro