Kościół Kamedułów - UKSW na Dewajtis

Miejsce, w pobliżu którego przejeżdżają tysiące ludzi dziennie, nie zdając sobie sprawy co znajduje się tuż za rogiem. Po trochu nieznane nawet przez studentów, którzy mają uczelnie 20 metrów obok.

Bracia Kamedułowie przybyli do Polski w 1604 roku Pierwszy erem założyli na krakowskich Bielanach. Kolejny powstał w 1643 roku na Polkowej Górze, obecnym Lasku Bielańskim.
Dla zakonników został pobudowany następnie kościół w stylu późnobarokowym. Do dziś są zachowane również eremy, czyli domki pustelnicze oraz inne zabudowania przykościelne.
Miejsce to, ze względu na swój charakter, szczególnie upodobał sobie Stanisław Staszic. Wypoczywał tu i oddawał się czytaniu. Hojnie obdarował ojców kamedułów by móc pozostać tam nawet po śmierci.
Kościół funkcjonuje cały czas, codziennie odbywa się tutaj jedna msza święta. Idąc tam, polecam zboczyć trochę z drogi i pójść lasem.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro