Warszawski Zwiad, krakowski

Jak to nie byłaś w Krakowie? Europejskiej stolicy kultury, mieście, gdzie do roku 1611 swoją siedzibę mieli królowie polscy?”. Nie widzieć komnat królewskich na Wawelu, nie zrobić zakupów w Sukiennicach,  nie zjeść zapiekanki przy okrąglaku i nie zobaczyć synagog na Kazimierzu, ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim, nie pójść do krakowskiego Wedla, to tak jakby nie znać kawałka własnej historii.

Na trasie do KRK. [ 1 ]
Cóż decyzja zapadła, zadanie: "relaks" plus "dużo zwiedzania" plus "chłonąć klimat" i cykać zdjęcia. Jaki jest wynik tego działania oceńcie sami:) Kolejny raz dzielimy się z wami własnym spojrzeniem, tym razem na tapecie mamy Kraków, zgodnie z zasadą, że warszawski owszem, na ogół, ale tam gdzie zwiadowcy, tam generalnie zwiad.

Plan Krakowa z 1863 r. [ A ]
Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni (...) Leży na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.

Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej, funkcje dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla. Tu mieścił się Skarbiec Koronny i wiele z urzędów królewskich, podczas gdy Warszawa dopiero nabierała formalnego znaczenia. Do 1734 r. Kraków był miejscem koronacji królów Polski. Miasto tradycyjnie tytułowano Stołecznym Królewskim Miastem Kraków i tak jest do dziś (patrz par. 4 ust. 1 obowiązującego statutu miasta).

Widok na Wawel od północnego zachodu,1618 rok. [ B ]

Widok na Wawel, 2014 rok. [ 2 ]

Kraków, obszar starego miasta i planty. [ C ]
Czy tyle wiedzy wystarczy żeby zrozumieć chociaż cząstkę Krakowa? Pewnie, że nie, bo miasto ma długą i bogatą historię, a co ważniejsze, widoczne, nie zrównane z ziemią jej ślady. Przez to historyczny, dziejowy klimat starszych dzielnic Krakowa jest naprawdę odczuwalny, ale żeby w pełni to docenić, trzeba sporo poczytać, najlepiej jeszcze przed wypuszczeniem się w teren. My możemy przekazać wam to, co zanotowały nasze głowy i pokazać tyle, ile widziały celowniki naszych "pstrykałek".

Zwiadowczy "arsenał"

Okolice rynku

[ 3 ]
Teatr im. Juliusza Słowackiego. [ 4 ]
> Historia

Kościół św. Wojciecha. [ 5 ]
> Wnętrze

[ 6 ]
[ 7 ]
[ 8 ]


( CZ. I, C. D. N. )
 Marcela, Moro 


__
[ A, B ] źr. www.wawel.net,
rycina będąca częścią dzieła G. Brauna i A. Hogenberga
"Theatri praecipuarum totius mundi urbium liber sextus";
[ C ] mapy google;
[ 1, 5, 7, 8 ] fot. Marcela, 2 I 2015;
[ 2 ] fot. Cin, 16 VIII 2014;
[ 3 ] fot. Marcela, 5 I 2014;
[ 4, 6 ] fot. Moro, 2 I 2015.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro