Tranzytem pół Polski

DOKUMENT PODRÓŻY
Trasa: Gdynia, Olsztyn, Bydgoszcz
Środek lokomocji: pociąg
Cel: służbowy
Tempo: duże

Zwiad też pracuje. I nie tylko nad publikacjami niestety (choć staramy się nadrabiać zaległości;) Z tego względu, czas jakiś temu, przyszło udać się w podróż służbową. Samochodem zrobiłbym "trasę" ok. 1000 km, ale wybór padł na pociąg. A jak pracować to owszem sumiennie, ale z przyjemnością. Parę kadrów z przypadku udało się więc zrobić;)
                                                                                                                                            [ 1 ]

Dworzec Gdynia Główna jest jedną z najważniejszych stacji kolejowych w Trójmieście. Rozpoczyna tu i kończy bieg większość pociągów dalekobieżnych z głębi kraju w kierunku Trójmiasta.
Budynek dworca, zaprojektowany w stylu modernistycznym, powstał w latach 50. W 2012 r. oficjalnie otwarto go po modernizacji i teraz przylega do niego 5 peronów połączonych przejściami podziemnymi (koszt inwestycji to ponad 40 mln zł). Do 2004 r. nazwa stacji brzmiała "Gdynia Główna Osobowa". Nazwę skrócono, a trzecią część napisu na budynku dworca zdemontowano.
Podobno w podziemiach dworca znajdują się dwa schrony przeciwlotnicze, przygotowane (!) na wypadek zagrożenia dla mieszkańców miasta.

Gdynia wieczorową porą,
cygaretka waniliowa i telefon w ręku = wyborowo ustrzelone
[ 2 ]
kolejowe widoki na trasie (linii) w kierunku Olsztyna
[ 3 ]
Malbork w pędzie
[ 4 ]
Olsztyn
[ 5 ]
[ 6 ]
[ 7 ]
[ 8 ]
Olsztyn, to miasto, które w sposób naturalny osiągnęło status jednego z głównych ośrodków miejskich województwa warmińsko-mazurskiego i stolicy regionu. Położone jest w południowej części Warmii, historycznej krainy będącej w latach 1466–1772 lennem Rzeczypospolitej. Jego populacja szacowana jest na liczbę 174 775 osób.

Kolejowa podróż, kolejowe, olsztyńskie ciekawostki:
  • pierwsza linia kolejowa przechodząca przez Olsztyn otwarta została 
    w 1872 r.;
  • miasto posiada pięć stacji kolejowych, w tym trzy kolejowe przystanki osobowe z funkcjonującymi dworcami;
  • o dworcu Olsztyn Główny nie warto chyba wspominać, bo dziś obraz jego jest prawdziwie przykry (masakra), ale wiedzieć trzeba, iż jego tajemnicą jest (a jakże) zakamuflowany schron.

Bydgoszcz z "Brdy"
[ 10 ]
Bydgoszcz, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego położone na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy z Wisłą. Jest jednym z największych miast w Polsce. Stanowi m.in. ważny ośrodek kulturalny, akademicki i wojskowy, należy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce, a przy tym zewsząd otoczone jest lasami. Liczy 358 922 mieszkańców.

O dworcu Bydgoszcz Główna powiedzieć można tyle, że w chwili obecnej... go nie ma. Na jego miejscu powstaje całkiem nowy budynek, ale zdaje się, że i on przykryje stare tajemnice: "Wielokrotnie słyszeliśmy, że pod bydgoskim dworcem są kilometry tuneli, że teren pod peronami jest poryty jak działka z krecimi tunelami.".


 Moro. 


__
źr. www.wikipedia.org
fot. Moro, październik 2014.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro