"Pod Gołębiami"

Kamienica pod Gołebiami, Piwna 8 (Moro, XI 2016).

2 komentarze :

  1. Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, Kazimiera Majchrzak, warszawska urzędniczka stała się jedną z charakterystycznych postaci, bez których nie wyobrażano sobie Starego Miasta. Była znana z tego, że jej pasją było dokarmianie gołębi. W połowie stycznia 1945 roku wróciła i zamieszkała w ruinach kamienicy przy Piwnej 6.
    Nadal karmiła gołębie stając się symbolem życia wracającego do zniszczonego miasta. Starała się pozyskać fundusze na karmę dla ptaków ze wszystkim możliwych źródeł. Pisała do instytucji, ale najczęściej wspierali ją ci, którzy podobnie jak ona stracili dorobek całego życia. Pisało o niej "Życie Warszawy", znalazła się w Polskiej Kronice Filmowej. Zmarła gdy przystąpiono do odbudowy kamienicy i musiała wyprowadzić się poza ukochaną Starówkę. Zrekonstruowanego Starego Miasta już nie zobaczyła, ale pozostał po niej ślad. Po jej śmierci uznano, że symbol odradzającego się miasta wart jest upamiętnienia. Upamiętniając Panią Kazimierę wna 1953 roku na portalu kamienicy przy ulicy Piwnej 6 „posadzono” kamienne gołębie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Historia nowożytna Kamienicy pod Gołębiami w pigułce. Dzięki za komentarz!

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro