Warszawa. Stare Miasto, zobacz!

Dawno, dawno temu, gdy Warszawski Zwiad stawiał pierwsze kroki, pojawił się na stronie artykuł o warszawskim Starym Mieście (druga publikacja na Zwiadzie!). Było to pięć lat temu (ponad:> i od tego czasu Zwiad przeszedł niezły szlak bojowy, kilka kryzysów, co najmniej jedną poważną kłótnię z rozpadem "praktycznym", próbę przejęcia itp. I działa, ciągle.

A Stare Miasto doczekało się zdjęć (poprzednie zniknęły), które trochę wreszcie satysfakcjonują zwiadowców.
Zatem jest niniejszym okazja do przedstawienia odświeżonej wersji (reedycji) artykułu o pierwszej, najbardziej znanej z "dzielnic" Warszawy. Artykuł zaczynał się tak:

Zastanawialiście się może kiedyś, co powiedziałby warszawiak o swoim mieście, gdyby przechodząc podziemnym przejściem do tramwaju, miał nagle przedstawić je komuś, kto składa w nim wizytę po raz pierwszy w życiu?

Pewnie tak naprawdę chciałby wspomnieć o całym mnóstwie rzeczy, a jednocześnie nie wiedziałby od czego zacząć. Gdyby jednak nosił znamię tropiciela ciekawostek historycznych i osoby jednakowoż uporządkowanej, to pewnie zacząłby zwyczajnie, od początku, czyli namówienia człowieka do wizyty na Starym Mieście. Tam bowiem historia przeplata się z początkiem Miasta, a jego początek z tajemnicami, nawet dla rdzennych mieszkańców.

Tak postąpilibyśmy my, miejscy zwiadowcy, nie zapominając wszakże o tym, by w rozmowę wpleść kilka, jakby nie emocjonalnych faktów, które mogłyby, przynajmniej trochę, pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jakie właściwie jest to Miasto.

maj 2012, Stare Miasto z prawej strony Wisły. [ 1 ]
Stare Miasto z satelity. [ 2 ]
Plac Zamkowy. Warszawa (maj 2016). [ 3 ]
Historia

Warszawa rozciąga się na obszarze, który we wczesnym średniowieczu stanowił peryferia ziem leżących na południu Polski (Czerska, czyli stolicy książąt mazowieckich) i zachodzie (miejscowości Błonie, gdzie znajdowały się grodziska i dwory książęce). Najstarsze punkty osadnicze w granicach dzisiejszej Warszawy to gród obronny na Bródnie z przełomu IX i X wieku i osiedle Kamion (z przeprawą Wiślaną oraz kościołem) pochodzące z XI wieku. Na lewym brzegu, jako pierwsza w tym okresie, zaznaczyła swoją obecność osada targowa, przy przeprawie rzecznej na Solcu (położona naprzeciwko Kamionu) oraz umiejscowiony powyżej gród książęcy i osada w Jazdowie. Gród ten (stanowiący często siedzibę książąt) w końcu XIII wieku został przeniesiony przez księcia czerskiego Konrada II (lub też jego brata Bolesława II) na miejsce, w którym obecnie znajduje się Zamek Królewski (około roku 1410 książę mazowiecki Janusz I Starszy zbudował tam gotycki zamek, który w następnych wiekach rozbudowywano na rezydencję królewską).

Zamek Królewski i okolice
[ 4 ]
[ 5 ]
[ 6 ]
[ 7 ]
maj 2012. [ 8 ]
maj 2012. [ 9 ]
Plecy staromiejskie (skarpa nadwiślańska, od strony ul. Bugaj)
[ 11 ]
[ 12 ]
W okolicy Barbakanu (od ul. Mostowej)
[ 14 ]
[ 15 ]

Moro.

[ 3, 7, 11, 14, 15 ] fot. Moro, 28 maj 2016,
wyk. tel. kom., 5.20 rano,
[ 4, 5, 6, 12 ] fot. Marcela, 28 maj 2016,
wyk. tel. kom., 5.20 rano,
[ 1, 8, 9 ] fot. Oleander, maj 2012,
[ 2 ] źr. mapy google.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro