W Noc Muzeów na Mińskiej

25-lecie odrodzonej Polski to okazja, by spojrzeć wstecz. Noc Muzeów to okazja by zrobić to za darmo. 

Z tej okazji Polska Agencja Prasowa w postindustrialnych wnętrzach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej PAP na Mińskiej 65 przedpremierowo zaprezentowała wystawę "25 lat polskich przemian".

[ 1 ]
Teren, na którym znajduje się dawna drukarnia należąca do PAP, był kolebką polskiej motoryzacji - przypomina w rozmowie z PAP historyk dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.


W końcu 1918 roku pomiędzy ulicami Mińską, Terespolską (dziś Chodakowska), Podskarbińską i torami kolejowymi rozpoczęły działalność Centralne Warsztaty Samochodowe podlegające Ministerstwu Spraw Wojskowych.

Zajmowano się w nich początkowo naprawami sprzętu wojskowego, który pozostał po zaborcach, a później produkcją pierwszych wozów pancernych dla polskiego wojska, czołgów szkoleniowych (m-ki Renault) i wreszcie słynnych samochodów CWS, których (z dużą przewagą mocy) w pościgach używała m.in. Policja Państwowa.

CWS kareta (wersja zamknięta,
m.in. policyjna) i torpeda (ze składanym dachem).  [ 2 ]
W Noc Muzeów 2014, prócz wnętrz dawnych warsztatów i samych zdjęć PAP, można jednak było obejrzeć samochody, które w PRL-u królowały na polskich ulicach oraz przypomnieć sobie sklep mięsny lub wnętrze posterunku Milicji Obywatelskiej.

"Milicja", Nysa 522 (wersja patrolowa) "leontyna".  [ 3 ]
Syrena 105.  [ 4 ]
Warszawa M20.  [ 5 ]
"leośka" na organach.  [ 6 ]
Taki Hydromil 29 (tylko ładniejszy;),
za sprawą GRH MO i ZOMO, witał gości na Mińskiej.  [ 7 ]
Były więc Maluch, Polonez, ale i milicyjna Nysa czy luksusowa Czajka. Były napoje z Saturatora, pasztetowa, pierogi i zomowcy z armatką wodną Hydromil 29. Wszystko wypucowane, dosolone i naprawdę z pomysłem przygotowane!


__
[ 1, 2 ] źr. domena publiczna,
[ 3, 6 ] fot. Moro, 17 V 14,
[ 7 ] fot. "Pojazdy służowe ZOMO".

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro