Miejski fotokontakt: platea Longa

Jest jedną z najstarszych warszawskich ulic, jej początki sięgają średniowiecza. Wtedy była traktem biegnącym do Sochaczewa i Łowicza, spełniającym przy okazji, rolę placu targowego.

platea Longa
fot. Mapy Google
Dzisiaj ma prawie 875 metrów długości, a o jej targowej przeszłości świadczy już tylko duża szerokość, na obszarze Nowego Miasta. Kończy się ślepo przy Arsenale oraz znajdującej się tu stacji metra. Zdecydowały o takim stanie rzeczy m.in. zmiany, jakie nastąpiły na warszawskim Śródmieściu, w latach wojny i pierwszych latach powojennych.

Wskutek przebicia Trasy W-Z oraz obecnej ulicy Andersa, zaczyna się ona skrzyżowaniem z Nowomiejską i Freta, biegnąc na zachód, krzyżuje się kolejno z ulicami: Kilińskiego, Miodową, placem Krasińskich, Barokową, Bielańską i Bohaterów Getta. Jej założenie urbanistyczne wpisane jest do rejestru zabytków. Jako najważniejsze przylegające nieruchomości wymienia się często: Pałac Raczyńskich, Katedrę Polowa Wojska Polskiego, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pałac Pod Czterema Wiatrami, Arsenał (spróbujcie je znaleźć!).

wg. Bernardo Belotto, zwanego Canaletto,
widok od strony Freta w kierunku placu Krasińskich
i na obrazie warszawskiego malarza Władysława Chmielińskiego,
w głębi widać wieże kościołów przy ul. Freta

Długa, miejski fotokontakt

fot. wyk. 4 I 2014 ok. 12.30 Moro
Długa w kierunku Krasińskich.
fot. wyk. 4 I 2014 ok. 12.30 Moro

Bohaterów Getta, krzyżująca się z Długą, 
prowadząca na nieistniejące Nalewki 
(południowa część dzielnicy, zamieszkanej przed wojną,
w znacznej mierze, przez ludność żydowską;
dziś, jakichkolwiek śladów po mieszkańcach, brak).
fot. wyk. 2 I 2014 ok. 18:00 Moro

przy świetle dziennym.
fot. wyk. 4 I 2014 ok. 12.30 Moro
przez lewę ramię Arsenał (Długa\Bohaterów). tą drogą chyba,
wyjeżdżała więźniarka (Renault) wioząca "Rudego".
fot. wyk. 4 I 2014 ok. 12.30 Moro
W latach okupacji ulica ta, była miejscem znanej akcji kr. "Arsenał", oraz akcji w siedzibie Arbeitsamtu (pałac Pod Czterema Wiatrami), w której wykonano wyrok na kierowniku urzędu, Hoffmanie, odpowiedzialnym za wysyłanie Polaków do Rzeszy na roboty przymusowe. W czasie powstania warszawskiego była również miejscem zaciętych walk (obrona przez batalion "Chrobry I", nieistniejącego dzisiaj, pasażu Simmonsa) i rzezi co najmniej 400 rannych w szpitalu polowym pod nr 7.

obok, ostatni krzyk peerelowskiej ("korpo") mody.
fot. wyk. 4 I 2014 ok. 12.30 Moro

"perymetr Arsenał".
fot. Mapy Google


 < cdn.
( kierunek: Arsenał )

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do dyskusji.

Warszawski Zwiad © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone! Szablon dla Chrome, stworzony przez Blokotka | modyfikacje: weblove.pl | dostosowanie: Moro